Kiedy możemy ubiegać się o zasiłek na dziecko child benefit

wielka brytania zasiłek na dziecko child benefit

Praca i życie w Wielkiej Brytanii niesie ze sobą wiele zalet dla przebywających w UK obcokrajowców. Szczególnie pod koniec roku podatkowego, kiedy muszą rozliczyć się z dochodów w urzędzie skarbowym. Mogą liczyć od państwa brytyjskiego na liczne ulgi podatkowe.

Polacy z małymi dziećmi coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii. Jednym z powodu jest z pewnością przyznawana przez państwa ulga podatkowa na dziecko, tzw. Child Benefit. Co warto wiedzieć o Child Benefit i w jaki sposób można się o niego ubiegać?

Child Benefit – co to jest?

Child Benefit to wolne od podatku świadczenie przyznawane osobom, które mają dziecko lub dzieci, a jednocześnie nie jest regulowane przez wysokość dochodu. Wysokość miesięcznego zasiłku jest stała i nie ulega zmianie nawet w przypadku narodzin kolejnego dziecka. Jednocześnie warto pamiętać, że nie ma wyznaczonego limitu dzieci, na które przysługuje zasiłek. Istotny jest natomiast fakt, że tylko jeden rodzic może pobierać Child Benefit na dziecko.

Komu przysługuje Child Benefit?

Zanim zaczniemy starać się o zasiłek na dziecko Child Benefit, warto wiedzieć, że nie przysługuje on każdemu. Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o zasiłek w Wielkiej Brytanii.

O zasiłek na dziecko Child Benefit może starać się każdy, kogo stałym miejscem pobytu jest UK, tutaj pracuje i odprowadza podatki. Jednocześnie dziecko, na które jest przyznawany zasiłek nie może mieć więcej niż 16 lat, ale w przypadku dziecka uczącego się do 19 roku życia, rodzic nadal jest uprawniony do korzystania z ulgi. Warto jednak zaznaczyć, że studia wyższe odbierają już taką możliwość. Natomiast w przypadku, gdy podopieczny skończył 16 lat i przez rok jest zarejestrowany jako bezrobotny poszukujący pracy – zasiłek nadal przysługuje rodzicom. Co ciekawe, aby w Wielkiej Brytanii otrzymać zasiłek Child Benefit nie jest konieczne być rodzicem – wystarczy mieć status opiekuna prawnego. O wypłaty można starać się do maksymalnie 20. roku życia dziecka.

Kiedy zacząć ubiegać się o Child Benefit?

O zasiłek na dziecko można ubiegać się niemal od razu po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, jeśli planujemy stałe osiedlenie. Co ważne, dziecko wcale nie musi przebywać z rodzicem, może nadal mieszkać w Polsce. Warunkiem jest jednak płacenie na utrzymanie dziecka nie mniej niż wynosi kwota Child Benefit, a osoba, która zajmuje się dzieckiem w Polsce nie pobiera na nie zasiłku. Child Benefit jest jednak wypłacany osobie, z którą dziecko mieszka. W Wielkiej Brytanii o zasiłek na dziecko Child Benefit można się ubiegać w momencie urodzenia dziecka, kiedy maluch zacznie mieszkać z rodzicem, lub zostanie podjęta decyzja o adopcji dziecka. O zasiłek Child Benefit warto zacząć ubiegać się już od momentu, kiedy wszystkie niezbędne wymagania zostaną spełnione – z pewnością przyspieszy to proces podejmowania decyzji. W przypadku decyzji odmownej, można się od niej odwołać do jednego miesiąca wstecz.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy ubieganiu się o Child Benefit?

W celu otrzymania zasiłku na dziecko Child Benefit konieczne będzie wysłanie odpowiedniego wniosku wraz z oryginałem Europejskiego Aktu Urodzenia dziecka. Ponowne wysyłanie aktu urodzenie nie jest konieczne, jeśli zasiłek był już wcześniej pobierany. Aby wypełnić wniosek potrzebny będzie Numer Ubezpieczenia, numer konta bankowego, na które będą wpływały pieniądze. W przypadku wcześniejszego pobierania zasiłku na to same dziecko przyda się numer referencyjny Child Benefit.

Kobiety, które urodzą dziecko w brytyjskim szpitalu, po porodzie otrzymują do wypełnienia niezbędne formularze.

zabawa

Czy uzyskanie zasiłku Child Benefit jest trudne?

Z racji tego, że każdy kto spełnia wymagane warunki może ubiegać się o zasiłek na dziecko, uzyskanie Child Benefit nie jest skomplikowane. Trudne natomiast jest wypełnienie poprawnie wszystkich wniosków i z tego powodu warto zgłosić się po pomoc do profesjonalnej firmy, która pomoże ze wszystkimi formalnościami. Warto wykorzystać możliwość ubiegania się o zasiłek na dziecko i wykonać wszystkie kroki zgodnie z procedurami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.