Jakie sprawy załatwimy na infolinii?

Infolinia to jeden z tych wynalazków, za który wielu użytkowników jest niezmiernie wdzięcznych. Możliwość zadzwonienia w miejsce, do którego normalnie musielibyśmy stawić się osobiście ułatwia znacznie życie, zwłaszcza jeśli centrum danej firmy czy instytucji znajduje się na drugim końcu kraju. Infolinie kojarzone są jednak w dalszym ciągu przede wszystkim z sieciami telefonicznymi. Tymczasem usługę tą oferuje wiele urzędów, banków i dostawców. Jeśli jeszcze nie znasz wszystkich możliwości, oto jakie sprawy załatwimy na infolinii.

Sprawy bankowe i urzędowe

Znasz sytuację, gdy bank wydzwania do Ciebie średnio co miesiąc oferując Ci nową opcję kredytową i gdy już grzecznie odmówisz, konsultantka informuje Cię o tym, że gdy się namyślisz możesz do niej oddzwonić? To nie oznaka uprzejmości z jej strony – Ty faktycznie możesz zadzwonić do siedziby banku i załatwić mnóstwo spraw bez fizycznej wizyty w placówce! Oczywiście zarówno w przypadku spraw bankowych, jak i urzędowych, ochrona danych osobowych jest kwestią ściśle przestrzeganą, dlatego możliwe jest, że w pewnym momencie konieczna będzie wizyta za biurkiem bankiera – możliwe jednak, iż będzie to tylko złożenie podpisu i weryfikacja danych a nie, jak wiele osób się obawia, godzinna kolejka i nudna rozmowa. Do banku możesz zadzwonić więc po to, by zapytać o dostępną ofertę. Możesz poprosić też o wyjaśnienie obowiązujących zasad i zmian, które wprowadzono i które nie do końca rozumiesz. Możesz otworzyć konto (umowa zostanie przesłana Ci kurierem do podpisu lub odniesiesz ją do stosownej placówki), jednak nie będziesz w stanie go zamknąć.

Odejdźmy jednak od banków i spójrzmy w stronę ZUS, gdyż w 2012 roku jedną z ważniejszych dla nich kampanii było rozpowszechnienie infolinii, dzięki której wiele spraw załatwisz bez wychodzenia z domu. Dzięki infolinii uzyskasz informacje z zakresu ubezpieczeń, rent i innych spraw finansowych, którymi zajmuje się ZUS. Co więcej, jeśli posiadasz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, masz jednocześnie dostęp do hasła PIN, dzięki któremu pracownik infolinii będzie mógł podać Ci informacje szczegółowe zapisane na Twoim indywidualnym koncie.

Usługi i media – telefony, energia, gaz

Dzięki infolinii załatwimy też mnóstwo spraw związanych z usługami takimi jak prąd czy gaz, które niezbędne są w każdym domostwie. Dzwoniąc pod wskazany na każdej fakturze numer możesz dowiedzieć się odnośnie obowiązującej Cię taryfy, złożyć wniosek o jej zmianę, założyć konto w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta, uzyskać informacje o cenach, promocjach, Twoim saldzie i terminach płatności, a także wyjaśnić fakturę czy uzyskać potwierdzenie wpłaty należności. Podobnie wygląda sytuacja z sieciami telefonicznymi i internetowymi. Dziś, w dobie nieustannej pracy i zabiegania wiele osób nie ma zwyczajnie możliwości udania się do placówki, by przedłużyć swoją umowę na telefon czy Internet. Dzięki infolinii ich życie staje się znacznie łatwiejsze.

Sklepy – natychmiastowa pomoc klientom

Ostatnią, jednak nie mniej istotną infolinią, o której istnieniu często zapominamy są infolinie sklepów. Wiele osób zwraca się do pracowników w sklepie z reklamacją rzeczy, na którą oni nie mają zupełnie wpływu. Większość sklepów jest dziś jedynie elementem większej sieci. Przykładem mogą tu być chociażby sklepy, które poza sprzedażą stacjonarną oferują także sprzedaż internetową. Pracownik w sklepie stacjonarnym nie odpowiada za rzeczy, które wysłane zostały klientowi z magazynu w centrali. Zamiast więc zwracać uwagę niewinnej kobiecie w księgarni, zadzwoń do miejsca, gdzie na Twoją paczkę mogą mieć realny wpływ.

Korzystanie z infolinii znacznie ułatwia życie i podczas gdy jedni chętnie korzystają z tej opcji, inni wolą trzymać się od niej z daleka. Nie ulega jednak wątpliwości, iż infolinie są potrzebne, a załatwić możemy przez nie więcej spraw, niż mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.